Wieczornica "Rok Romantyzmu Polskiego" w Filii "Chorzeń"

Opublikowano: 20.12.2022

Rok 2022 ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Rokiem Romantyzmu Polskiego miał swoje święto dnia 16 grudnia w Filii "Chorzeń".

Dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce ukazało się w Wilnie 200 lat temu, w roku 1822. Były to "Ballady i romanse" naszego narodowego wieszcza, Adama Mickiewicza.

Na kanwie utworów tej pięknej epoki, jej duchowości i podniosłych uczuć, kultu jednostki i zrywów narodowo-wyzwoleńczych, oparte było to wieczorne spotkanie.

Zaproszeni goście, w tym nasi czytelnicy, dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie, a także dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, mieli przyjemność podelektować się romantycznym i niemalże patriotycznym klimatem tego spotkania.

Pięcioro uczniów starszych klas Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie, pod opieką nauczycielki języka polskiego, Pani Katarzyny Zielke, wcieliło się w role prezentujących Romantyzm narratorów. Nie zabrakło tu wierszy, a także utworów muzycznych o charakterze romantycznym, śpiewanych również na żywo przez jedną z uczennic, co było niewątpliwie miłym akcentem i przyjemnym dla ucha przerywnikiem pomiędzy poetyckimi występami podczas tego wieczornego przedstawienia.

Dodatkowym elementem, niezwykłym jednocześnie bo stworzonym specjalnie na tę okazję, był strój sceniczny jednego z uczestników prezentujących epokę, uszyty przez jego mamę. Z pewnością dodał on animuszu i uzupełnił atmosferę czyli postawił przysłowiową "kropkę nad i" tej prezentacji.

Zrealizowano w ramach LABORATORIUM DOJRZAŁOŚCI - senior w konińskiej bibliotece.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.