Bierzemy udział w Akcji Żonkile

Opublikowano: 15.04.2021

Plansza informacyjna o przystąpieniu do Akcji żonkil.Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie (MBP w Koninie) włączyła się w organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Akcję Żonkile, upamiętniającą rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

– informuje Muzeum POLIN.

W ramach Akcji, przywołujemy takie wartości jak godność, honor, duma, a co się z tym ściśle łączy, to świadomość własnej wartości, szacunek do samego siebie.

Powstanie było największym zrywem Żydów podczas drugiej wojny światowej oraz pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną akcji była decyzja o likwidacji getta.

Niezależnie od czasów w jakich żyjemy, niezależnie od sytuacji historycznej, ludzkiego położenia Łączy Nas Pamięć, która jest nieodzownym elementem patriotyzmu.

Pamięć pielęgnowana o tych wydarzeniach to wartość nadrzędna, która jednoczy, wyraża szacunek i hołd wobec poległych mieszkańców getta.

Dostępność materiałów i źródeł na temat powstania w getcie warszawskim jest ogromna, są to:

• wspomnienia,
  • świadectwa,
  • fotografie,
  • filmy,
  • dokumenty i wiele innych poruszających pamiątek z tego okresu.