Czytaliśmy nowelę Marii Konopnickiej

Opublikowano: 16.09.2019

W Szkole Podstawowej nr 11 w Koninie (SP 11) czytano nowelę Dym Marii Konopnickiej (1842-1910).

Do udziału w ósmej już edycji Narodowego Czytania zaproszono kierownika Filii „Jedenastka” panią Małgorzatę Hofmann.

Fragmenty utworu prezentowała także dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły, pani Małgorzata Łechtańska oraz uczennica szkoły, a zarazem wierna czytelniczka Filii, Natalia.

Nowela Konopnickiej, jak wiele utworów okresu zaborów państwa polskiego, pokazuje niedolę ludzi tamtych czasów, biedę, brak możliwości rozwoju młodych talentów, a także uciemiężenie narodu polskiego przez zaborców.

Na potrzeby czytania i wystawkę książek, użyczono ze zbiorów biblioteki nowele polskie, wpisane na listę Narodowego Czytania 2019 przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Chętni uczniowie SP 11 z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów utworu, a przedstawicielka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie dziękuje za zaproszenie.