Strasznie, strasznie - Akcja Żonkil w Filii "Chorzeń"

Opublikowano: 21.04.2022

Opowiadanie Pawła Beręsewicza pod tytułem Strasznie, strasznie, zostało przygotowane na tegoroczne obchody rocznicy Powstania w Getcie warszawskim przez Muzeum POLIN dla uczniów klasy 1-3 szkoły podstawowej.

Filia "Chorzeń" kolejny raz przyłączyła się do tej akcji i na podstawie scenariusza załączonego do opowiadania przeprowadziła lekcję biblioteczną wśród uczniów klasy 3d Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie.

Spotkanie to podzielone zostało na trzy części.

W pierwszej uczniowie wysłuchali opowiadania w formie słuchowiska.

Druga część zajęła nam najwięcej czasu, albowiem wraz z dziećmi jeszcze raz przeanalizowaliśmy opowiadanie, ponieważ niektóre fragmenty nie były dla nich zrozumiałe. Następnie razem omówiliśmy jakie emocje towarzyszyły naszym bohaterom. Od radości, gdy wiedli bezpieczne życie, po smutek i strach, kiedy przyszło zmierzyć się z trudnościami i walką o przerwanie podczas ucieczki ciemnym tunelem oraz pojawiającym się często pytaniem kierowanym przez synka do taty Myślisz, że dobrze trafimy?

Część trzecia to praca uczniów z kartami pracy. Zadaniem było przygotowanie w grupach własnego opowiadania z wykorzystaniem obrazków sytuacyjnych oraz obrazków z wizerunkiem chłopca wyrażającym różne emocje. Do uzupełnienia była także karta, na której uczniowie rysowali przedmioty, jakie będą potrzebne naszym bohaterom podczas ucieczki z bezpiecznego domu.

Na koniec zajęcia liderzy grup przedstawili swoje opowiadania, nadając im szczęśliwe zakończenie oraz radosnym okrzykiem synka Tato dobrze trafiliśmy!

W ramach zajęć uczniowie wykonali również papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania w getcie.