Upamiętnienie wydarzeń z getta warszawskiego 1943 roku

Opublikowano: 23.04.2021

19 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie uczciła pamięć wybuchu powstania w getcie warszawskim, powstania w dzielnicy Muranów w 1943 roku, która przed druga wojną światową tętniła żydowskim życiem. A wszystko to za sprawą udziału w ogólnopolskiej Akcji Żonkile realizowanej od 2013 r. przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, pod hasłem przewodnim Łączy nas pamięć.

W tym roku, po raz pierwszy przyłączyliśmy się do akcji. Tego dnia MBP w Koninie wraz z filiami przeprowadzała działania edukacyjne, literackie, prezentowała wystawki książkowe i fotogazetki. Praca odbywała się w różnych formach ze względu na ograniczone możliwości spowodowane sytuacją pandemiczną. Dlatego przeprowadzano spotkania online z uczestnikami, a nie bezpośrednio.

Najmłodszym prezentowano opowiadanie tematyczne Pamięć drobinek i film edukacyjny Będę pisać. Młodzieży umożliwiono obejrzenie interesującego filmu utrzymanego w stylistyce youtuberskiej.

Filmy zawierały dużo faktów historycznych z tamtego okresu, wzbogacone zostały zdjęciami, animacjami, połączeniem różnych nowoczesnych technik komputerowych. Można było z nich skorzystać dzięki współpracy z Muzeum POLIN. Nawiązano też kontakt z kilkoma klasami ze szkół podstawowych, prowadząc online spotkania i pogadanki.

Najważniejszą refleksją, którą młodzi ludzie wyciągnęli z jednego ze spotkań było, że czasem niezwykłym skarbem jest zwyczajne, spokojne życie.

Działania w bibliotekach wzbogacono ogromną ilością papierowych żonkili, wykonanych własnoręcznie, które przyozdobiły wystawki książkowe. Bezcenna, jak zawsze, okazała się pomoc wolontariuszy.

Zainteresowani czytelnicy mogli otrzymać pamiątkową zakładkę, a jak się okazało z ogromnym zainteresowaniem włączali się w akcję jako odbiorcy. Chętnie wypożyczali tematyczne książki z ekspozycji, a także zapoznawali się z informacjami zamieszczonymi na planszach przy wejściach do bibliotek, a nawet wyeksponowanych w oknach, jeśli nie było innej możliwości. Oczywiście w 100% zadbano o regulaminowe wymogi sanitarne.

Dzięki tym działaniom wyrażono szacunek dla bohaterów tamtych wydarzeń, walczące kobiety, a także koninianki. Przywołano sylwetki kobiet konińskich biorących udział w powstaniu, Frani Beatus, Rywki Glanc, ale również Ireny Sendlerowej ratującej żydowskie dzieci, Marka Edelmana, ostatniego z przywódców powstania.

Wspomniano jeszcze o wielu innych postaciach, którym poprzez przeprowadzone działania, złożono hołd - ich bohaterstwu, godności, ukazano jako wzór do naśladowania dla współczesnych.

Pomimo, że akcja nawiązuje do drastycznej zagłady Żydów, to jednak czytelnicy bardzo entuzjastycznie ją odebrali podkreślając istotne znaczenie hasła Łączy nas pamięć, co zobligowało bibliotekarzy do kontynuacji akcji w przyszłym roku, gdyż takie działania uczą szacunku dla innych kultur, tolerancji szeroko pojętej, ale i patriotyzmu - pro publico bono (z łacińskiego dla dobra publicznego, dla dobra ogółu).

Warto nawiązać do słów Bartosza Bieleni - jednego z ambasadorów tegorocznej akcji:

Warto pamiętać, gdyż nasza pamięć, to nasza tożsamość. A warto pamiętać o rzeczach, które nigdy nie powinny się powtórzyć.