Biblioteka ta sama, ale nie taka sama

Opublikowano: 14.09.2012

11 września 1972 roku Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Koninie po raz pierwszy otworzyła swoje drzwi dla najmłodszych czytelników. 40-lecie istnienia filii stało się więc cudowną okazją, by przybliżyć dzieciom świat oraz urok biblioteki lat 70-tych i pokazać im miejsce gdzie wypożyczali książki ich rodzice i dziadkowie. Biblioteka mieściła się wówczas w innej części Konina przy ul. 22 Lipca (dzisiaj 11 Listopada ). Jednak w 2002 roku władze miasta zadecydowały o zmianie lokalizacji filii i naszą placówkę przeniesiono do budynku Miejskiego Domu Kultury (MDK-u) przy ul. Powstańców Wielkopolskich 14, w którym znajduje się do dzisiaj.

Było nam bardzo miło gościć na wczorajszej (11 września 2012 roku) uroczystości:

• wiceprezydenta Dariusza Wilczewskiego,
  • kierownika Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Koninie Henryka Kuśmirka,
  • pana Mirosława Jurgielewicza z Wydziału Promocji i Współpracy z Zagranicą,
  • panią Lucynę Lenard-Woźniak dyrektor MDK-u,
  • pana Andrzeja Baumgarta ówczesnego instruktora Biblioteki Wojewódzkiej w Poznaniu, który 40 lat temu brał udział w inauguracji otwarcia filii,
  • panią Domicyllę Sierszchułę instruktora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (WBPiCAK),
  • bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie (MBP),
  • oraz panią Joannę Krzyżanek, autorkę książek dla dzieci.

Nie zawiedli też nasi honorowi goście czyli grupa Pszczółek z Przedszkola Bolek i Lolek oraz wszystkie zaproszone media:

• Przegląd Koniński,
  • Radio Konin i TV Konin,

którym bardzo serdecznie dziękujemy za obecność i zaangażowanie.

Dyrektor MBP pan Henryk Janasek ofiarował wszystkim uczestnikom jubileuszu książeczki wraz z piękną dedykacją że czytanie dzieciom jest najlepszą inwestycją w ich przyszłość. Był oczywiście pyszny tort z cukierni Marcus, zakupiony ze środków Stowarzyszenia Przyjaciół MBP w Koninie, a także inne słodkości.

Serdecznie zapraszamy do rodzinnego zwiedzania wystawy pod hasłem Biblioteka ta sama, ale nie taka sama.

Na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji, ponieważ w bibliotece zgromadziłyśmy wiele sprzętów z tamtych lat. Siedząc wygodnie w fotelu wykonanym 40 lat temu przez Rzemieślniczą Spółdzielnię Zaopatrzenia i Zbytu w Swarzędzu można poczytać Opowiadania o Leninie M. Zoszczenki.

Można także obejrzeć, dotknąć a nawet posłuchać starych płyt z ebonitu, szelaku i winylu czyli tak zwanych czarnych płyt. Muzyczne bajki takie jak: Muchy króla Apsika czy Jacek i Agatka można odtworzyć na wciąż działających adapterach Narcyz i Bambino. Na miłośników seansów filmowych czeka Złota kaczka oraz projektor Ania. Fani numizmatów mogą obejrzeć kompletny zbiór monet z czasów Polski Rzeczpospolitej Ludowej (PRL), pochodzący z prywatnej kolekcji świętej pamięci Lecha Hejmana, byłego dyrektora MBP. Szpulowy magnetofon Grundig ZK 120 oraz informacyjne i rocznicowe napisy z tamtych lat, stare radia, telefony, globusy, żelazka, liczydła i inne cuda a także 10 tablic dokumentujących historię oraz działalność biblioteki dopełniają całość wystawy.

Bardzo miłą częścią uroczystości było spotkanie autorskie, zorganizowane przy pomocy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, z panią Joanną Krzyżanek, która w towarzystwie gąski Walerii wprowadzała naszych małych czytelników w świat Starego Knedelkowa.

Przygotowane przez panią Joannę materiały plastyczne pomogły dzieciom własnoręcznie stworzyć malutkie gąski, które przedszkolaki zabrały ze sobą do domów.

Mamy nadzieję, że jubileusz Filii dla Dzieci i Młodzieży pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników, kojarząc im się z radością, humorem i smakiem domowych wypieków.

There are no images in the gallery.