Zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Konińskiego
Opublikowano: 14.02.2022
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie pełni zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Konińskiego zgodnie z Ustawą z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach oraz Porozumieniem pomiędzy Powiatem Konińskim a Miastem Konin z dnia 31 grudnia 2021 roku w sprawie powierzenia Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie zadań powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Konińskiego.
W powiecie konińskim, w 2021 roku, działało łącznie 28 publicznych placówek bibliotecznych:
- 14 bibliotek głównych,
- 14 filii bibliotecznych
- 1 punkt biblioteczny.
Wymienione placówki biblioteczne to:
- 5 bibliotek miejsko-gminnych:
- GBP w Golinie,
- MGBP w Kleczewie,
- MGBP w Rychwale,
- MGBP w Sompolnie,
- MGBP w Ślesinie,
- 9 bibliotek gminnych:
- GBP Grodziec,
- GBP Kazimierz Biskupi,
- GBP Kramsk,
- GBP Krzymów,
- GBP Rzgów,
- GBP Skulsk,
- GBP Stare Miasto,
- GBP Wierzbinek,
- GBP Wilczyn.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach:
Art. 20.
- Do zadań wojewódzkiej biblioteki publicznej należy:
- gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych służących obsłudze potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych, zwłaszcza dotyczących wiedzy o własnym regionie oraz dokumentujących jego dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy,
- pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno-bibliograficznego, organizowanie obiegu wypożyczeń międzybibliotecznych, opracowywanie i publikowanie bibliografii regionalnych, a także innych materiałów informacyjnych o charakterze regionalnym,
- badanie stanu i stopnia zaspokajania potrzeb użytkowników, analizowanie stanu, organizacji i rozmieszczenia bibliotek oraz formułowanie i przedstawianie organizatorom propozycji zmian w tym zakresie,
- udzielanie bibliotekom pomocy instrukcyjno-metodycznej i szkoleniowej,
- sprawowanie nadzoru merytorycznego w zakresie realizacji przez powiatowe i gminne biblioteki publiczne zadań określonych w art. 27 ust. 5.
- Biblioteka publiczna, której organizatorem jest powiat lub miasto na prawach powiatu, działająca w mieście będącym siedzibą samorządu województwa, może wykonywać zadania, o których mowa w ust. 1, na podstawie porozumienia zarządu województwa z organem wykonawczym powiatu lub miasta na prawach powiatu. Porozumienie w szczególności określa wielkość środków finansowych, które wnoszą strony porozumienia, niezbędnych do prowadzenia działalności przez bibliotekę.
Art. 20a.
- Powiatowa biblioteka publiczna realizuje odpowiednio zadania określone w art. 20 w ust. 1 w pkt 1, 2, 4 i 5 oraz współdziała z wojewódzką biblioteką publiczną.
- Biblioteka publiczna, której organizatorem jest gmina działająca w mieście będącym siedzibą samorządu powiatowego, może wykonywać zadania, o których mowa w ust. 1, na podstawie porozumienia zarządu powiatu z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Porozumienie powinno zawierać ustalenia określone w art. 20 ust. 2.Art. 27.ust.5)
Art. 27 ust. 5
Biblioteki wchodzące w skład sieci bibliotecznej obowiązane są do współdziałania w zakresie:
- gromadzenia, opracowywania, przechowywania i udostępniania zbiorów,
- sporządzania i rozpowszechniania informacji bibliograficznych i dokumentacyjnych,
- działalności naukowo-badawczej oraz dokształcania i doskonalenia zawodowego pracowników bibliotek,
- wymiany oraz przekazywania materiałów bibliotecznych i informacji.