O sprawach przyjemnych oraz poważnych

Piątek, 21 grudnia, spędziliśmy razem z dziećmi z drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 12 w Koninie. Wszystkim towarzyszył nastrój radości i oczekiwania. To zbliżające się wielkimi krokami święta, czas spotkań z rodziną, prezentów, wolny od szkoły i pracy, wprawiły nas w wyśmienity humor. Były rozmowy o tradycjach i zwyczajach, a więc o sprawach przyjemnych i smacznych. Nie mogło zabraknąć jednak tematów poważnych. Nie wszyscy bowiem przeżywają ten czas radośnie.

„Opowieść wigilijna Myszki Miki”, którą obejrzeliśmy z dziećmi, uświadomiła im, że święta nie dla wszystkich są czasem wspaniałym i radosnym. Są ludzie biedni i chorzy, którzy potrzebują wsparcia finansowego i psychicznego. Należy o nich pamiętać i dzielić się z nimi tym, co mamy. Czasem wystarczy nasza obecność i rozmowa. Po dyskusji  o sprawach  przyjemnych oraz poważnych, rozpoczęliśmy zajęcia  wymagające kreatywności. A to dzieci bardzo lubią. Zawsze otwarte na nasze pomysły i propozycje,  z wielką ochotą przystępują do zadania, które dla nich przygotowujemy. Świąteczne ozdoby z szyszek, farby, brokatu i cekinów wyszły rewelacyjnie. Zawisły tylko na chwilę na naszej choince, na czas wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. I… zostały zabrane do domów. Na pewno znajdą się na świątecznych  drzewkach.