mlodzi naukowcy siodemkaKIERMASZ KSIĄŻEK

ZAPOZNAJ SIĘ

mlodzi naukowcy siodemkaUprzejmie informujemy, iż z dniem 9 września 2019 r., uległ zmianie adres e-mail Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Korespondencję elektroniczną prosimy kierować na adres: sekretariat@mbp.konin.pl.

Informujemy, że adres mbp@konin.home.pl będzie dostępny do 31.12.2019 r.
Prosimy o zmiany naszych adresów e-mail w państwa elektronicznych skrzynkach kontaktowych.

O Koninie w Filii „Medycznej”

Trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 15 odwiedzili naszą placówkę dokładnie w poniedziałkowe południe (7 stycznia). Tematem lekcji bibliotecznej był Konin w literaturze, więc uczniowie przede wszystkim obejrzeli wystawkę książek poświęconych naszemu miastu, jego historii, ważnym wydarzeniom i atrakcjom, a także wydawnictw albumowych z pięknymi zdjęciami interesujących konińskich zakątków.

Nasi goście mieli też okazję zapoznać się z sylwetkami pisarzy związanych z miastem: zwłaszcza Zofii Urbanowskiej, której rok właśnie obchodzimy, ale też Janiny Wenedy, Jadwigi Naskręckiej, Stefana Rusina czy Ewy Grętkiewicz. Nie mogło również zabraknąć wydawnictw okolicznościowych, związanych z konińskimi konkursami literackimi „Milowy Słup” oraz „Zielone Rymy”.

Uczniowie wysłuchali fragmentu książki Jacka Wiśniewskiego „Niepodległy Konin” zatytułowanego „Bitwa o Konin”, w którym wspomniano potyczkę, rozgrywającą się na terenie miasta w 1914 roku. Pamiątką po tym wydarzeniu jest umiejscowiony przy ulicy Szpitalnej (w niedalekim sąsiedztwie zarówno naszej biblioteki, jak i „Piętnastki”) cmentarz wojskowy, na którym pochowano poległych w walkach ok. 200 żołnierzy niemieckich i rosyjskich.

milowy slup 2019 rozstrzygniecie plakatZakończył się XXXIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki MILOWY SŁUP Konin 2019. Jego rozstrzygnięcie odbędzie się 22 listopada 2019 r. o godzinie 16.00 w sali konińskiego ratusza przy ul. Wiosny Ludów 6.

Podczas uroczystości – oprócz werdyktu jury – o refleksji lirycznej nad związkiem czasu, poezji i sprawiedliwości obecnej w tegorocznych konkursowych wierszach opowie prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz (historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki – przewodniczący jury).

Uzupełnieniem listopadowego popołudnia będzie refleksyjny recital Sławomira Pilarskiego – gitarzysty, wokalisty – zatytułowany „Z wrażliwości się nie wyrasta”.

Będzie też można spotkać się i porozmawiać przy kawie z laureatami Konkursu.

Na wydarzenie zaprasza organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie oraz współorganizatorzy: Miasto Konin i Towarzystwo Przyjaciół Konina.