mlodzi naukowcy siodemkaKIERMASZ KSIĄŻEK

ZAPOZNAJ SIĘ

mlodzi naukowcy siodemkaUprzejmie informujemy, iż z dniem 9 września 2019 r., uległ zmianie adres e-mail Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Korespondencję elektroniczną prosimy kierować na adres: sekretariat@mbp.konin.pl.

Informujemy, że adres mbp@konin.home.pl będzie dostępny do 31.12.2019 r.
Prosimy o zmiany naszych adresów e-mail w państwa elektronicznych skrzynkach kontaktowych.

Rozmowy o skrzatach w Filii "Siódemka"

Skrzaty, duszki, czy chochliki. Czy wierzymy w ich istnienie? Czy żyją wśród nas, niewidoczne, ukryte tak dobrze, że coraz mniej osób wierzy w ich istnienie?  Podobno są wszędzie. Pracują na polach, w lasach, ogrodach, czasami w domach.  Bywają pomocne, a niekiedy zdarza się, że psocą.  Dawniej nazywano je „koboldami”, co oznaczało  „szef” lub „duch domu”. Czuwały bowiem nad całym domostwem. Ich wizerunek często nam towarzyszy, szczególnie przy okazji świąt Bożego Narodzenia.

Uczniowie z klasy III Szkoły Podstawowej nr 3 podeszli  do obecności  w naszym otoczeniu małych stworzeń dość sceptycznie. Wielu z nich uznało, że to opowieści dla małych dzieci. Znaleźli się jednak tacy, którzy twierdzili, że warto pozwolić sobie na odrobinę fantazji i uznali obecność skrzatów za możliwą. Zwłaszcza po wysłuchaniu ciekawostek z książki pt. „Skrzaty” Wila Huygena, mówiącej o zwyczajach, upodobaniach, życiu codziennym małych ludzików. Zaproponowałyśmy dzieciom, by spróbowały zrobić nietuzinkowe skrzaty. Wykonane z nietypowych  materiałów krasnale, bo z płyt CD, sznurka, wełny, i pianki, powędrowały z dziećmi do szkoły, by umilać im czas na przerwach.

milowy slup 2019 rozstrzygniecie plakatZakończył się XXXIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki MILOWY SŁUP Konin 2019. Jego rozstrzygnięcie odbędzie się 22 listopada 2019 r. o godzinie 16.00 w sali konińskiego ratusza przy ul. Wiosny Ludów 6.

Podczas uroczystości – oprócz werdyktu jury – o refleksji lirycznej nad związkiem czasu, poezji i sprawiedliwości obecnej w tegorocznych konkursowych wierszach opowie prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz (historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki – przewodniczący jury).

Uzupełnieniem listopadowego popołudnia będzie refleksyjny recital Sławomira Pilarskiego – gitarzysty, wokalisty – zatytułowany „Z wrażliwości się nie wyrasta”.

Będzie też można spotkać się i porozmawiać przy kawie z laureatami Konkursu.

Na wydarzenie zaprasza organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie oraz współorganizatorzy: Miasto Konin i Towarzystwo Przyjaciół Konina.