Rozmowy o skrzatach w Filii "Siódemka"

Skrzaty, duszki, czy chochliki. Czy wierzymy w ich istnienie? Czy żyją wśród nas, niewidoczne, ukryte tak dobrze, że coraz mniej osób wierzy w ich istnienie?  Podobno są wszędzie. Pracują na polach, w lasach, ogrodach, czasami w domach.  Bywają pomocne, a niekiedy zdarza się, że psocą.  Dawniej nazywano je „koboldami”, co oznaczało  „szef” lub „duch domu”. Czuwały bowiem nad całym domostwem. Ich wizerunek często nam towarzyszy, szczególnie przy okazji świąt Bożego Narodzenia.

Uczniowie z klasy III Szkoły Podstawowej nr 3 podeszli  do obecności  w naszym otoczeniu małych stworzeń dość sceptycznie. Wielu z nich uznało, że to opowieści dla małych dzieci. Znaleźli się jednak tacy, którzy twierdzili, że warto pozwolić sobie na odrobinę fantazji i uznali obecność skrzatów za możliwą. Zwłaszcza po wysłuchaniu ciekawostek z książki pt. „Skrzaty” Wila Huygena, mówiącej o zwyczajach, upodobaniach, życiu codziennym małych ludzików. Zaproponowałyśmy dzieciom, by spróbowały zrobić nietuzinkowe skrzaty. Wykonane z nietypowych  materiałów krasnale, bo z płyt CD, sznurka, wełny, i pianki, powędrowały z dziećmi do szkoły, by umilać im czas na przerwach.