Warsztaty teatralne w Filii "Jedenastka"

Dnia 30 stycznia 2019 roku, w ramach edukacji teatralnej, uczniowie klasy 4a Szkoły Podstawowej nr 11 w Koninie przybyli do biblioteki.
Pani polonistka, Agnieszka Łachacz, realizuje w tej klasie projekt, dlatego poprosiła o przeprowadzenie warsztatów z dziećmi, które jedynie teoretycznie poznały zagadnienie. Jak do tej pory uczniowie jeszcze nie widzieli na żywo przedstawienia tego typu, więc byli bardzo zaintrygowani spotkaniem.

Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali „Bajki o księciu Husajnie i latającym dywanie”. Następnie omówiono z nimi wszystkie elementy użyte do prezentacji przedstawienia. Uczestnicy zadawali wiele pytań, a ponieważ były to warsztaty, zostały im wyjawione sekrety papierowego teatru. Oglądano drewnianą skrzynkę butai, rozmawiano o rekwizytach, modulacji głosem przez lektora, a nawet o tym, w jaki sposób został zapisany tekst na kartach opowieści, które dzieci też oglądały.

Końcowy etap spotkania był propozycją samodzielnego wykonania teatrzyku w domu. Na spotkaniu pokazano uczniom najprostszy sposób z kartek z bloku technicznego, ale oczywiście wskazana jest własna inwencja twórcza i pomysłowość. Możliwość zobaczenia na żywo teatrzyku obrazkowego, jakim jest japońskie kamishibai, nie jest już dla dzieci tylko teorią.

Filia „Jedenastka” dziękuje za spotkanie i zaprasza ponownie.