Santa ClausZapraszamy Państwa do udziału w akcji charytatywnej Onko-Mikołaje.

Celem akcji jest zbiórka: zabawek, grzechotek, klocków, puzzli, gier planszowych, kolorowanek, kredek, mazaków, artykułów papierniczych, kawy i herbaty.

Zebrane przedmioty i artykuły zostaną przekazane małym Pacjentom Kliniki Onkologii, Hematologii i Pediatrii Szpitala im. A. Jurasza w Bydgoszczy.

W Akcji uczestniczą: Ochotnicza Straż Pożarna w Dębówcu, Gminny Ośrodek Kultury w Wilczynie, Gminna Biblioteka Publiczna w Wilczynie.

Akcja trwa do: 20 listopada 2019 r.
Miejsce zbiórki: GBP w Wilczynie lub MBP w Koninie, ul. Dworcowa 13.
Telefon kontaktowy: 667 104 746

mlodzi naukowcy siodemkaUprzejmie informujemy, iż z dniem 9 września 2019 r., uległ zmianie adres e-mail Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Korespondencję elektroniczną prosimy kierować na adres: sekretariat@mbp.konin.pl.

Informujemy, że adres mbp@konin.home.pl będzie dostępny do 31.12.2019 r.
Prosimy o zmiany naszych adresów e-mail w państwa elektronicznych skrzynkach kontaktowych.

„Palimpsest Powstanie” już na Wolnych Lekturach

Dziś przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, największego zrywu militarnego w okupowanej przez Niemców Europie. Wydarzenia, które uznawane jest za jedno z najważniejszych w najnowszej historii Polski. Pisarz Radosław Wiśniewski w swojej książce postanowił odtworzyć wydarzenia, jakie miały miejsce tego samego dnia i miesiąca, ale w 1944 roku. W rocznicę Godziny „W” została ona po raz pierwszy wydana w bibliotece Wolne Lektury, a jej treść uzupełniają ilustracje Tomasza Bohajedyna. Patronat nad publikacją objął portal Historykon.

Artur Wodzyński, redaktor historyczny książki, napisał we wstępie, że „już pierwsze strony Palimpsestu Powstanie zmuszają do refleksji, że wymyka się on prostemu zaszufladkowaniu. Autor, który wplatając w narrację własne doświadczenia, zadbał o nadanie mu osobistego, unikalnego charakteru. Nie poszedł na skróty ścieżkami przetartymi przez autorów wydawnictw popularnych. Zamiast tego zadał sobie trud poznania i przelania na papier prawdziwych historii ludzkich. Historii tak często kryjących się za suchymi słowami opracowań naukowych analizujących działania bojowe w Warszawie, w których na koniec opisu starcia zwięźle wylicza się poległych i rannych, gdzieniegdzie okraszając go jeszcze przymiotnikiem «zacięte», «bohaterskie».”
Autor w swojej książce umiejętnie przechodzi od szerokiej perspektywy ginącego miasta do jednostkowych, przeważnie tragicznych losów. Szczególnie dba o przybliżenie czytelnikowi swoich bohaterów, nawet tych, o których wiadomo niewiele, stara się zrekonstruować ich charaktery z dostępnych strzępków informacji. Pamięć pozostaje żywa, dopóki można się do niej odwołać w sposób nieoficjalny. A takie jest przecież pochodzenie Palimpsestu Powstanie Radosława Wiśniewskiego. Notki, które potem weszły w jego skład, w pierwszej chwili publikowane były na Facebooku. Tym większe wrażenie wywiera fakt, że ten materiał udało się zebrać w jednolitą całość.

Radosław Wiśniewski to poeta, krytyk literacki; współzałożyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Red.” (2006-2012). Autor sześciu indywidualnych i dwóch wydanych wspólnie z Dariuszem Pado książek poetyckich. Współzałożyciel i aktywny członek działającej w Brzegu grupy poetyckiej Stowarzyszenie Żywych Poetów. Był jednym z głównych twórców wydawanego przez tę grupę w latach 1998-2004 artzinu „BregArt”, w latach 2002-2003 był stałym współpracownikiem pisma „Undergrunt”, w latach 2000-2001 naczelny i jedyny redaktor „Informatora Kulturalnego Opolszczyzny”. Jest laureatem wielu wyróżnień i nagród literackich, między innymi Literackiej Nagrody Młodych im. Marka Jodłowskiego (1999), Ogólnopolskiej Literackiej Nagrody Młodych warszawskiego oddziału ZLP (1999), a także Nagrodą Marszałka Województwa Opolskiego dla animatorów kultury (2008); stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2004 oraz 2016 w kategorii literatury. Nominowany do „Paszportu Polityki” za rok 2009 (za tom „NeoNoe”).

Opracowanie redakcyjne: Aleksandra Kopeć, Paweł Kozioł. Redakcja historyczna i przypisy: Artur Wodzyński.

milowy slup 2019 rozstrzygniecie plakatZakończył się XXXIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki MILOWY SŁUP Konin 2019. Jego rozstrzygnięcie odbędzie się 22 listopada 2019 r. o godzinie 16.00 w sali konińskiego ratusza przy ul. Wiosny Ludów 6.

Podczas uroczystości – oprócz werdyktu jury – o refleksji lirycznej nad związkiem czasu, poezji i sprawiedliwości obecnej w tegorocznych konkursowych wierszach opowie prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz (historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki – przewodniczący jury).

Uzupełnieniem listopadowego popołudnia będzie refleksyjny recital Sławomira Pilarskiego – gitarzysty, wokalisty – zatytułowany „Z wrażliwości się nie wyrasta”.

Będzie też można spotkać się i porozmawiać przy kawie z laureatami Konkursu.

Na wydarzenie zaprasza organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie oraz współorganizatorzy: Miasto Konin i Towarzystwo Przyjaciół Konina.