Za nami trzydziesta dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Milowy Słup Konin 2019. Jego uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się w piątek (22 listopada 2019 roku) w sali konińskiego ratusza.

W konkursie udział wzięło stu trzech poetów, którzy nadesłali łącznie trzysta dziewięć wierszy.

Oceniało je jury w składzie:

• Tomasz Mizerkiewicz – prof. dr hab., historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki, pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) - przewodniczący,
  • Małgorzata Hofmann – polonistka, animator kultury - członek jury,
  • Wiesława Kozłowska – wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie - członek jury.

I nagrodę przyznano Mirosławowi Puszczykowskiemu z Mogilna, godło "Mysz kościelna", za wiersze: Tam wciąż tęsknią, Tylko Bóg się ucieszy, Wtorek.

II nagrodę - Jolancie Nawrot z Gółkowa, gmina Słupca, godło „Wielokrotnie złożona”, za wiersze: Erotyk domowy, Nowe zwierzę między nami, Mój chłopak jest z Konina.

III nagrodę przyznano dwóm osobom ex aequo:

• Zofii Wójciak z Poznania, godło „siedem”, za wiersze: Mały wiersz, O szaleństwie, Wieczór poetycki,
  • Jerzemu Pawłowskiemu z Łodzi, godło „Agrest”, za wiersze: *** teraz to nawet krowy…, *** chłopaka to zostawią…, *** myślę, że jestem święta…

Nagrodę imienia Janiny Wenedy przyznano Marioli Kruszewskiej z Mińska Mazowieckiego, godło „wtorek”, za wiersze: względność wymiaru, chyba wtorek, monolog Heleny.

Wyróżnienia:

• Piotrowi Fałczyńskiemu z Ołoboku, godło „BUK” za wiersze: Schody, Plamy, Słowa,
  • Agnieszce Mohylowskiej z Kaźmierza, godło „CELLAR DOOR”, za wiersze: Pożądanie, Współczesna Wieża Babel, Kot bez oka.

Wszystkie nagrodzone wiersze znalazły się w okolicznościowej publikacji, w której zamieszono także zakwalifikowane przez jury wiersze zauważone:

• Henryka Liszkiewicza z Piły, godło „FOTOGRAFIE NIEPOZOWANE”, wiersz *** nocny do Zakopanego…,
  • Mirosława Gabrysia z Cieszyna, godło BETELGEZA”, wiersz Mrówki,
  • Mirosława Kowalskiego z Mysłowic, godło „MINUS”, wiersz Nasze miasta owinięte w papier,
  • Marka Chojnackiego z Poznania, godło „KONIEC LATA”, wiersz odejście obłąkanego,
  • Magdaleny Dryl z Sanoku, godło „NEW LIFE”, wiersz Pragnienie;
  • Olgierda Wąsowicza z Warszawy, godło „TuttiNoi”, wiersz Obwiesie,
  • Lidii Chmielewskiej z Kielc, godło „Joanna”, wiersz Prześwietlony słońcem październik…,
  • Mateusza Zduńczyka z Olsztyna, godło „V133ER68F1”, wiersz Najpiękniejsza,
  • Renaty Diaków z Nowogrodu Bobrzańskiego, godło „przenikliwość”, wiersz Dotyk,
  • Adama Bolesława Wierzbickiego, godło „ FERRO LUPUS”, wiersz Bielizna,
  • Jolanty Michalskiej z Płocka, godło „Gałązka bzu”, wiersz Milowy słup.

Po odczytaniu werdyktu przewodniczący jury prof. Tomasz Mizerkiewicz dokonał oceny nadesłanych wierszy. Zwrócił uwagę na fakt, że jury trudno było podjąć decyzję ze względu na wyrównany poziom wierszy.

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych wierszy powracały otwartość na wiedzę wynikającą z upływu czasu, poszukiwanie sprawiedliwości oraz stosownej miary dla zjawisk przedstawianych w utworach poetyckich. Unikalna w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Milowy Słup” okazała się zatem wielostronna, odkrywcza, niezwykle aktualna refleksja liryczna nad wartościowym oraz pouczającym związkiem czasu, poezji i sprawiedliwości.

Po wręczeniu nagród przez przedstawicieli organizatorów i sponsorów zgromadzeni na sali mogli zapoznać się z wybranymi wierszami laureatów. Zaprezentowali je uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych imienia Fryderyka Chopina w Żychlinie, aktorzy szkolnego teatru Kreska, uczestnicy Wrzącego Skryptorium, grupy uzdolnionej artystycznie młodzieży działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie: Szantal Strzelińska - laureatka wielu konkursów recytatorskich oraz Bartosz Zieliński - znakomity konferansjer.

Występ Sławomira Pilarskiego - gitarzysty i wokalisty, który zaprezentował poezję śpiewaną zakończył galę. Po niej nastąpiło spotkanie przy kawie, podczas którego można było porozmawiać z laureatami i jurorami konkursu.

Organizatorami konkursu byli:

• Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie,
  • Miasto Konin,

a współorganizatorami:

• Towarzystwo Przyjaciół Konina,
  • Konińska Fundacja Kultury.

Jego rozstrzygnięcie nie odbyłoby się w takiej oprawie gdyby nie darczyńcy:

• Starostwo Powiatowe w Koninie,
  • Bank Spółdzielczy w Koninie,
  • Miejskie Przedsiębiorstwo  Energetyki Cieplnej Konin Sp. z o.o.,
  • Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji  Sp. z o.o. w Koninie,
  • Splendid - Agata Kuźmińska oraz Zofia Wiktorska.