Magdalena Kwilecka: Nigdy nie traćmy nadziei

Dzieje rodziny Kwileckich, silnie powiązanej z przeszłością dóbr Gosławice-Licheń oraz Grodziec stają się fragmentem przeszłości Wielkopolski, szczególnie obecnego powiatu konińskiego. Z tego powodu z dużym zainteresowaniem należy przyjąć publikację Magdaleny Kwileckiej, która przygotowała i udostępniła drukiem wspomnienia swojego Ojca - Stefana Kwileckiego. "Okruchy Życia" - tak można nazwać publikację, która ukazuje proces rozpadu społeczeństwa, zapoczątkowany w latach okupacji niemieckiej, pogłębiany w latach po "wyzwoleniu" w 1945 r. wraz z zagładą społeczeństwa polskiego, mordowane przez Niemców i Rosjan, rozpoczął się zmierzch właściwych ludzkim zbiorowościom zasad etycznych i przypisanych im hierarchicznych struktur.

Wspomnienia Stefana Kwileckiego, w dobrym opracowaniu jego córki Magdaleny, to lektura interesująca. Doskonale uzupełnia znana z wcześniejszych lat książkę Andrzeja Kwileckiego o rodzinnych dobrach w Wielkopolsce. Obok wspomnień Mańkowskich sąsiadów z Kazimierza Biskupiego, jest to jedna z nielicznych prac, które przybliżają nam przeszłość tak bliską, a jakże daleką. Warto ją polecić uwadze wielu zainteresowanych dziejami Gosławic, Lichenia, Malińca i Grodźca. To lektura wciągająca, którą z wielkim smakiem pożeramy wzrokiem.