W ub. czwartek (14 lipca 2022 r.) odbyło się kulinarno-literackie spotkanie z autorką książki „Żydzi od kuchni. Opowieści rodzinnego stołu”, Panią Hanną Merlak.

Dzięki gościnie udzielonej nam po sąsiedzku przez Restauracja Nowa Era mogliśmy posłuchać opowieści o specyfice żydowskiej kuchni, o kultywowanej przez wiele rodzin (do wielu z nich dotarła Autorka) tradycji przyrządzania potraw wg zachowanych przedwojennych żydowskich przepisów. Jedną z takich potraw w rodzinie Pani Hanny była mace braj - danie bazujące w zasadzie na trzech składnikach, które jak się okazuje, można przygotowywać na kilka sposobów. U nas mace braj pojawiła się w trzech odsłonach smakowych, a dopełnieniem naszego kulinarnego eksperymentowania były, jadane do rosołu, ale również jako przekąska, smakowite kulki z mąki macowej.

Dziękujemy Pani Hannie Merlak za niezwykle inspirujące spotkanie. A ponieważ warsztaty te spotkały się z dużym Państwa zainteresowaniem, będziemy starać się o ich kontynuację.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie jest beneficjentem Kierunku interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach projektu MBP w Koninie realizuje w latach 2022-2023 zadanie BLISKOteka, w którego ramach z kolei zorganizowane zostało to spotkanie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Narodowe Centrum Kultury