Głównymi bohaterkami Wymienialni Książek były oczywiście książki, którymi można było się wymieniać, sprzedawać oraz – dzięki wiedzy na ich temat i łutowi szczęścia – wygrać w literackiej loterii. Można było też porozmawiać z autorami książek, młodą acz mocną ich reprezentację stanowili dwaj regionalni pisarze, tegoroczni debiutanci: Kewin Czerniejewski i Adrian Biesiada. Zadebiutowali u nas, nowym składem, młodzi konińscy rockmeni - zespół „Sprawa Osobista”, którzy zagrali dla nas koncertowo.

Dla ducha więc sporo było, ale i dla ciała nie zabrakło, o co zadbały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ”Posada”, serwujące domowe przysmaki - pyry z gzikiem przygotowane przez Panie, choć z nazwy brzmiące dość przyziemnie, smakowały iście niebiańsko. Można było podziwiać, nabywać wspaniałe produkty i posłuchać ciekawych opowieści o naturze i jej cennych darach. A to dzięki naszym gościom: Pani Małgorzacie Głodek, Pani Marcie Sulmińskiej, Panu Radosławowi Grzelakowi. Wraz z ich hodowczynią, Panią Bernadettą odwiedziły nas silki – kury niezwykle urodziwe i bardzo, jak się okazało, przyjaznej natury.

Szczególne podziękowania za obecność u nas kierujemy do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, o którego wspieranie serdecznie apelujemy! Wszyscy chętni (a było ich sporo!), gotowi na to, by ujrzeć swe oblicze w zwierciadle karykatury, mogli zapozować karykaturzystce, Pani Magdalenie Janickiej. A wszystkim tym atrakcjom towarzyszyła książka, którą można było przynieść, sprzedać, kupić, wymienić się, a nawet wygrać.

Zachęcamy do obejrzenia relacji, którą przygotowała KNTV24.

Przygotowanie wydarzenia możliwe było dzięki zaangażowaniu całego zespołu pracowników MBP w Koninie i przede wszystkim dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2022-2025. Celem realizacji zadań w projekcie BLISKOteka, który realizujemy w ramach Kierunku interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, jest wzmocnienie roli bibliotek jako „trzeciego miejsca” jednoczącego społeczność lokalną działaniami kulturalnymi, przyczyniającego się do rozwoju aktywnego czytelnictwa i uczestnictwa w kulturze.