- Abolicja
- (z łac. abolitio – zniesienie, umorzenie) – decyzja dyrektora polegająca na darowaniu kar za przetrzymanie książek przez Czytelników. Warunkiem skorzystania z umorzenia jest zwrot przetrzymywanych ksiązek w trakcie trwania abolicji.
- Ciecz nienowtonowska
- Połączenie maki ziemniaczanej z wodą. Powstaje masa, która twardnieje, gdy ją ściskamy lub uderzamy w nią. Natomiast, gdy pozostanie na otwartej dłoni przelewa się przez palce niczym ciecz.
- Ex libris
- (łac. ex libris - z książek) - najczęściej jest to ozdobna grafika z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru albo nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być pieczątka.
- Felioterapia
- (łac. felis - kot, gr. therapeia - opieka, leczenie) - jest to młoda dziedzina animaloterapii, czyli czynności terapeutycznych i rehabilitacji psychicznej oraz fizycznej osób potrzebujących, przy udziale zwierząt. Działanie terapeutyczne ma nie tylko kontakt fizyczny z kotem, ale nawet sama jego obserwacja lub przebywanie w jego towarzystwie.
Terapia z udziałem kotów najbardziej polecana jest osobom starszym, niepełnosprawnym, samotnym, narażonym na duży i częsty stres. Może być prowadzona indywidualnie lub w małych grupach – paroosobowych. Coraz częściej oferowane są również zajęcia wyjazdowe, ale kierowane są one do specjalnych miejsc – domów spokojnej starości, domów dziecka, hospicjów. - Frontaż
- Technika plastyczna polegająca na odciśnięciu faktury (np. liścia) na papierze za pomocą tarcia węglem lub kredą.
- Kamishibai
- (z jap. kami-shibai; kami – papier, shibai – teatr, przedstawienie, dramat, sztuka) – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr.
Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai (scena). Kamishibai można porównać do wędrownego teatru marionetkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy. - Książka sensoryczna
- to materiałowe książka, ręcznie uszyta, wykonana i zaprojektowana tak, aby pomóc małym dzieciom uczyć się i ćwiczyć nowe umiejętności. Słowo sensoryczny, według słownika języka polskiego Doroszewskiego oznacza doznawany za pomocą zmysłów. Książki sensoryczne pozwalają zająć dziecko na dłużej mądrą zabawą w ciszy i koncentracji, dlatego nazywane są też quiet books (z angielskiego: ciche książki).
- Lentilkowa tęcza
- Połączenie draży czekoladowych (zwanych lentilkami) z wodą. Draże układamy na brzegu talerza, w środek wlewamy odrobinę wody. Połączenie wody z kolorowymi cukierkami powoduje ich rozpuszczone i zabarwianie wody. Końcowy efekt to lentilkowa tęcza.
- Periodyk
- Czasopismo o stałej nazwie i ciągłej numeracji, ukazujące się w określonych odstępach czasu.
- Piankolina
- Ręcznie wykonana masa plastyczna. Masa powstaje z połączenia mąki ziemniaczanej, pianki do golenia oraz płynu do mycia naczyń.
- Roll-up (rollup)
- nośnik reklamy, rodzaj prostego systemu wystawienniczego, składający się z kasety ze zwiniętym plakatem oraz aluminiowych rurek służących do unieruchomienia rozwiniętego wydruku.
- Skontrum
- czyli inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych. Polega ona na:
- porównaniu zapisów inwentarzowych ze stanem faktycznym materiałów,
- stwierdzeniu i wyjaśnieniu różnic między zapisami ewidencyjnymi a stanem faktycznym zbiorów
- ustaleniu ewentualnych braków.
- Street art
- Dziedzina sztuki obejmująca dzieła tworzone w przestrzeni publicznej.
- Teatrolog
- Specjalista z zakresu wiedzy o teatrze jego teorii i historii.
- Wolumin
- (łac. volumen - zwój) - podstawowa jednostka introligatorska. W znaczeniu bibliotecznym pojedynczy fizyczny egzemplarz książki, tom książki.