Wykłady i prelekcje
- Szczegóły
- Kategoria: Wykłady i prelekcje
Koniński Oddział Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie zapraszają na wykład prof. dr. hab. Andrzeja Małkiewicza pt. Euromajdan i jego następstwa, który odbędzie się 23 marca 2023 r. w MBP w Koninie przy ul. Dworcowej 13.
Andrzej Małkiewicz jest profesorem nauk społecznych w zakresie politologii. Od kilku lat bada relacje międzykulturowe i ich wpływ na politykę. Jest autorem kilkunastu książek.
Wykładowi towarzyszyć będzie otwarcie wystawy fotograficznej „Euromajdan – wszystko dla wolności”, autorstwa Bartłomieja Garczyka i Oleksandra Tymoshenki.
- Szczegóły
- Kategoria: Wykłady i prelekcje
W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie wraz z Archiwum Państwowym w Poznaniu Oddział w Koninie zaprasza na prelekcję Piotra Rybczyńskiego pt. Waryłkiewicz i Tarejwo. Straceni w Koninie z wyroków rosyjskich sądów polowych. Spotkanie odbędzie się 19 stycznia 2023 r. o godzinie 17.30 w MBP w Koninie przy ul. Dworcowej 13. Towarzyszyć mu będzie uzupełniona wystawa: POWSTANIE 1863 r. we wschodniej Wielkopolsce w materiałach archiwalnych Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Koninie.
- Szczegóły
- Kategoria: Wykłady i prelekcje
W poniedziałek (21 listopada 2022 r. ) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej odbyła się niezwykła konferencja. Zatytułowano ją „(OD)NOWA Urbanowska”. Konferencję zorganizowała MBP w Koninie wraz z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Zespołem ds. Badań nad Literaturą i Kulturą Dziecięcą WFPiK UAM.
- Szczegóły
- Kategoria: Wykłady i prelekcje
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie wraz z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Zespołem ds. Badań nad Literaturą i Kulturą Dziecięcą WFPiK UAM organizują konferencję pod tytułem (OD)NOWA Urbanowska. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych 21 listopada 2022 roku do sali konferencyjnej MBP w Koninie przy ul. Dworcowej 13, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczną się wykłady.
Program:
- 10.00-10.05
Damian Kruczkowski (MBP)
Rozpoczęcie - 10.05-10.15
Krystyna Ruminkiewicz
Prezentacja portretu Zofii Urbanowskiej
- Szczegóły
- Kategoria: Wykłady i prelekcje
Flagę państwową wieszamy czy eksponujemy?
Nad sercem wpinamy kotylion czy kokardę narodową?
Mazurek Dąbrowskiego składa się z czterech czy sześciu zwrotek?
Przy okazji Święta Niepodległości warto poświęcić choć kilka chwil na zgłębienie tematu polskich symboli narodowych. I właśnie w takim celu Filia „Medyczna” MBP wraz z Panią Magdaleną Beger ze Szkoły Podstawowej przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie zorganizowały specjalne patriotyczne spotkania dla seniorów.
- Szczegóły
- Kategoria: Wykłady i prelekcje
Zapraszamy seniorów 1 października 2022 r., w godz. 12.00-14.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, ul. Dworcowa 13 (sala konferencyjna).
W tak doborowym gronie, przy kawie, herbacie i pysznym, domowym cieście na pewno miło będzie się nam rozmawiało o książkach i bibliotece.
Kto zechce może przynieść ze sobą ulubioną książkę, opowiedzieć o niej zachęcając innych do przeczytania.
1 i 2 października w całej Polsce odbędzie się „Weekend seniora z kulturą” – akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 500 instytucji z całego kraju.
Dzięki akcji seniorzy będą mieli okazję dowiedzieć się i zobaczyć, jak wiele do zaoferowania mają działające w ich okolicy placówki kultury. Wśród bezpłatnych lub płatnych symboliczną złotówkę propozycji są m.in. oprowadzania po muzeach, spacery tematyczne, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, prelekcje, a nawet zajęcia gimnastyczne i taneczne oraz podróże w świecie wirtualnym.
Oferty „Weekendu seniora z kulturą” można przejrzeć na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Szczegóły
- Kategoria: Wykłady i prelekcje
Gostyń to, obok Szamotuł, Szubina i Tuliszkowa, jedno z miast, które z Koninem łączyły silne więzy wynikające z faktu ich przynależności do dóbr jednego z właściciela.
W osiemnastym wieku, wspomniane miasta były w posiadaniu rodziny Mycielskich, herbu Dołęga, których doczesne szczątki spoczywają w klasztorze na Świętej Górze nieopodal Gostynia.
- Szczegóły
- Kategoria: Wykłady i prelekcje
Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie udostępniła uczniom Drugiego Liceum Ogólnokształcącego w Koninie swoje materiały bibliograficzne.
Uzyskane informacje uczniowie klasy drugiej "e" wykorzystali podczas tworzenia gry miejskiej i wycieczki śladami Żydów w przedwojennym Koninie.
Miło jest nam poinformować, że strona Jewish Konin już działa i jest efektem pracy nad projektem Szkoła Dialogu.
Strona 1 z 6