Relacja ze spotkania z Joanną Olech

Opublikowano: 22.09.2022

21 września 2022 r. odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie spotkanie warsztatowe z Joanną Olech, autorką książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorką, graficzką.

W czasie spotkania Pani Joanna opowiedziała o tym, co sprawiło, że stała się pisarką –  jak powstała pierwsza książka, czyli „Dynastia Miziołków”, która od razu zdobyła sympatię dzieci.

Od pierwszych minut spotkania, autorka wciągnęła uczestników do wspólnej zabawy. Pytała, co trzeba zrobić lub jaką szkołę wybrać, żeby zostać  pisarzem. Nawiązała do biografii A. Lindgren i H.CH. Andersena, którzy wykonywali inne zawody, mieli problemy w szkole,
a jednak zostali słynnymi pisarzami. Podkreśliła, że pisarzem może zostać każdy bez względu na wiek i wykształcenie, należy mieć chęć i zapał do pracy.

Spotkanie z Autorką przeplatane było opowieściami, anegdotami, głośnym czytaniem fragmentów książek i rysunkami. Atrakcją były konkursy, zagadki i zabawy, do których dzieci chętnie się zgłaszały, a Pani Joanna wszystkich odważnych nagradzała cukierkami. Uczniowie mogli wykazać się kreatywnością, wymyślając na poczekaniu historię o smoku.

Joanna Olech – jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorką, graficzką.

Publikuje teksty krytyczne o literaturze dziecięcej na łamach Tygodnika Powszechnego, magazynu Nowe Książki i dwumiesięcznika Książki. Magazyn do czytania.

Jest członkinią Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY).

Jest współautorką podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjum i szkoły podstawowej, a od roku 2010 ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Prowadzi wykłady na temat ilustracji książkowej na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w Instytucie Literatury Polskiej, w ramach studiów podyplomowych "LITERATURA I KSIĄŻKA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY WOBEC WYZWAŃ NOWOCZESNOŚCI”.

Laureatka wielu prestiżowych nagród. W 1995 r. jej "Dynastia Miziołków" zdobyła nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a rok później otrzymała tytuł dziecięcego Bestselleru Roku. W 2005 r. "Czerwony Kapturek" zdobył honorowe wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. W 2006 r. książka "Różowy prosiaczek" otrzymała wyróżnienie za ilustracje w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. W 2008 r. autorka otrzymała nominację do nagrody wydawców „Ikar" za propagowanie książek dla dzieci.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.