Z Konopnicką w Bibliotece: Lato

Opublikowano: 05.09.2022

Realizując kolejny etap projektu ”Co słonko widziało – promocja twórczości Marii Konopnickiej dla dzieci” pod nazwą „Z Konopnicką w bibliotece – LATO” każda z filii bibliotecznych wraz z Wypożyczalnią dla Dzieci i Młodzieży przygotowała dla najmłodszych wiele zajęć literacko – plastycznych, których realizację przedstawiamy poniżej.
W warsztatach wzięło udział 122 osób, 13 bibliotekarzy i 14 nauczycieli.

W Filii „Chorzeń” odbyło się 5 warsztatów z cyklu „Z Konopnicką w bibliotece – LATO: "Co widzisz? Co słyszysz? Co czujesz? Co smakujesz?". Warsztaty były ciekawa ofertą zajęć dla dzieci, które spędzały wakacje w mieście.

Uczestnicy naszych zajęć obejrzeli prezentację, w której mogli się zapoznać z roślinnością widoczną z okien Filii „Chorzeń”, a także z ptaszkami, które najczęściej odwiedzają nasz biblioteczny "mini park". Te informacje okazały się przydatne później, podczas zajęć, kiedy to dzieci miały za zadanie odszukać nasze roślinne eksponaty i oznaczyć je specjalnie przygotowanymi tabliczkami z informacjami o danej roślinie.

Oprócz treści edukacyjnych było też sporo rozrywki. Dzieci musiały, z zasłoniętymi oczami, smakując odgadywać co jadły, a po zapachu, co czuły z przygotowanych dla nich owoców, warzyw, świeżych zielonych przypraw i nowalijek. To wszystko zgodnie z hasłami poszczególnych dni: "Co widzisz? Co słyszysz? Co czujesz? Co smakujesz?". Nie zabrakło zagadek przyrodniczych, tematycznie związanych z dniem zajęć.

Ścieżka sensoryczna była dla naszych uczestników sporym zaskoczeniem. To doświadczenie bardzo im się spodobało. W zajęciach wzięło udział 25 osób.

W ramach projektu „Co słonko widziało? - promocja twórczości Marii Konopnickiej dla dzieci” Filia „Gosławice” zrealizowała warsztaty literacko-sensoryczne. Letnia i przyrodnicza tematyka zajęć została zainspirowana twórczością Marii Konopnickiej. Na spotkaniu głośno czytano wiersze autorki z książki „Co słonko widziało”. Aktywnie spędziliśmy czas rozwiązując zagadki oraz bawiąc się w gry zręcznościowe. Niewątpliwą atrakcją okazało się wykonanie ścieżki sensorycznej oraz kwiatów z bibuły, którymi przystroiliśmy letnie kapelusze.

W warsztatach uczestniczyło 11 osób.

Tym razem wiersze Marii Konopnickiej wybrzmiały w letniej scenerii, pośród kwiatów i innych rekwizytów. Grupa dzieci z Przedszkola nr 14 im. Krasnala Hałabały w Koninie (15 osób), z uwagą wysłuchała utworów autorki czytanych przez bibliotekarkę. Wspólna pogadanka na temat lata stała się motywem przewodnim różnobarwnych prac plastycznych zrobionych przez przedszkolaków. Dla odrobiny relaksu i wyciszenia wykonano kilka ćwiczeń jogi.

Letnie spotkanie z twórczością Marii Konopnickiej sprawiło, że nasza biblioteka rozkwitła. Inspiracją do przeprowadzenia warsztatów literacko-plastycznych był krótki wiersz pt. „Ogródek”, a rezultatem – cała łąka bibułowych i papierowych kwiatów. Dzieciakom nie brakowało pomysłów i zapału! W ramach akcji „Co słonko widziało” w Filii „Medycznej” przeprowadzono dwa zajęcia, w których udział wzięło trzydzieścioro dzieci w wieku 7-11 lat.

Za nami kolejne – letnie spotkanie z Marią Konopnicką i jej twórczością w ramach cyklu „Co słonko widziało?” Tym razem temat iście wakacyjny i przyjemny, bowiem lato to najcieplejszy czas w ciągu roku. Latem nikt się nie nudzi, a wszystkie dzieci mają wakacje. W okresie wakacji morze, jeziora i góry zachęcają do wyjazdów. Podczas podróży możemy zauważyć nasze łąki i pola, które kwitną w różnych kolorach. Maki, chabry czy stokrotki pięknie zdobią naszą ziemie. Z tej okazji postanowiliśmy zrobić bukiet kwiatów dla Marii Konopnickiej.

Niespodzianką było przygotowanie pysznej lemoniady truskawkowo-cytrynowej.

W warsztatach wzięło udział 15 osób.

W sierpniowy poniedziałek Filia „Starówka” odwiedziła grupę „Wiewiórki” w Przedszkolu Nr 1 „Kosmatek” (12 osób). Przeprowadzono warsztaty plastyczno-sensoryczne promujące twórczość Marii Konopnickiej. Dzieci wysłuchały wierszy poetki. Uczestnicy zajęć wykonali samodzielnie, wykorzystując różne materiały plastyczne, piękne słoneczniki.

Taka fuzja słońca z książką mogła zdarzyć się tylko u nas!

Z zaproszenia do wspólnej zabawy skorzystały nie tylko przedszkolaki z „Akademii Smyka”, ale także słońce i wiatr, które towarzyszyły nam w czasie zajęć.

W obecności ciepłych promieni słońca czyta się najprzyjemniej, więc i u nas, w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, zagościły książki, a tym razem nasza uwaga skupiła się na wierszach Marii Konopnickiej.

Chcąc zachować wspomnienia z tego letniego dnia, stworzyliśmy kolorowe ślimaki. Zachwyceni otaczającą nas przyrodą, bawiliśmy się, rozwijając swoją wyobraźnię, kreatywność i poczucie humoru. Relaksując paluszki i stópki, każdy dzielny przedszkolak brawurowo pokonał wspólnie przygotowaną ścieżkę sensoryczną.

W warsztatach wzięło udział 14 osób.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.