Dzień ze sztuką - warsztaty malarskie w Filii "Chorzeń"

Opublikowano: 15.12.2023

15 grudnia Filię "Chorzeń" odwiedzili uczniowie klasy 5a ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie. Gościem biblioteki była również Pani Małgorzata Topolska, niegdyś pracownik konińskiej biblioteki, dziś artystka malarka, która czas wolny w dużej mierze poświęca swojej pasji - malowaniu obrazów.

Powodem, a może nawet motywacją do tego by zaprosić w nasze progi Panią Małgosię była setna rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego - jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku. A że rok 2023 uchwałą Sejmu RP został ustanowiony właśnie Rokiem Jerzego Nowosielskiego, mieliśmy okazję uczcić pamięć tego wybitnego artysty.

Nasza gościni przedstawiła pokrótce uczniom tę nietuzinkową sylwetkę. Nowosielski tworząc sztukę używał nie tylko pędzla, był scenografem, rysownikiem, a także jednym z najbardziej uzdolnionych współczesnych ikonopisarzy. Jego sztuka łączyła strefy sacrum i profanum, to fuzja teologii prawosławnej ze świecką rzeczywistością. Artysta miał bogate życie towarzyskie: spotkania w pracowniach, odczyty, wystawy, publiczne dyskusje. Jego malowidła i ikonostasy zdobią katedry, cerkwie, kaplice.

W Białym Borze stworzył niewielką cerkiew greckokatolicką, w której zaprojektował architekturę, wyposażenie wnętrza i wystrój malarski.

Będąc wyznania prawosławnego miał na swoim koncie nowicjat, ale i krótki bunt wiary, przez moment był nawet ateistą. Za swe prace był wielokrotnie nagradzany.

Nasza gościni Pani Małgosia, co prawda nie pisze ikon i, jak na razie, nie ozdabia cerkwi, ale tworzy obrazy, których ma już trochę w swoim dorobku. Niektórzy nawet mają z tej jej pasji wielką radość, jako że prace Pani Małgorzaty zdobią niejedną ścianę w domach znajomych i rodziny. Do takich szczęśliwców należy nawet dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, gdyż jego oczy cieszą niemal codziennie prace naszej malarki. Motywem tych dzieł są przepiękne kury i koguty.

Pani Małgosia w swojej "pracowni" używa kilku technik artystycznych. Jej płótna powstają zarówno przy wykorzystaniu farb akrylowych i olejnych jak i przy użyciu pasteli.

Podczas spotkania z młodzieżą artystka wystawiła kilka swoich prac, m. in. "Zachód słońca nad morzem" w akrylu, "Radość gigantycznego poranka"- abstrakcja czy autoportret w sepii, który stworzyła na wyjeździe plenerowym na podstawie selfie z aparatu telefonicznego. Centrum Kultury i Sztuki w Koninie wystawia prace poplenerowe wszystkich uczestników biorących udział w takich wyjazdach. Jeden z obrazów Pani Małgosi można zobaczyć w galerii "Bajana" w Filii "Starówka" i jest to akryl pt.: "Kamienica Kilińskiego".

Uczniowie po zapoznaniu się z pasją naszego gościa, tajnikami sztuki malarskiej, a także oprzyrządowaniem, które temu zajęciu towarzyszy, mogli sami spróbować swoich sił w zakresie tworzenia "dzieła" artystycznego. Niedokończone z braku czasu prace zabrali ze sobą, by móc je dokończyć w wolnej chwili. Słodki poczęstunek od malarki i pamiątki w postaci wielkich szyszek umiliły czas powrotu na zajęcia lekcyjne.

Zajęcia NOWOCZESNY SENIOR edycja 2 zorganizowano w ramach LABORATORIUM DOJRZAŁOŚCI 2.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.