Mehoffer i Wyspiański "Przyjaźń, pasja, przyroda, piękno"

Opublikowano: 09.12.2023

Dwaj czołowi, niezwykle wszechstronni młodopolscy artyści, uczniowie Jana Matejki, mimo diametralnie rożnych osobowości, połączeni niezwykle trwałą przyjaźnią, zawiązaną jeszcze podczas szkolnych lat. Rywalizowali ze sobą, ale też wspierali, inspirując się nawzajem. I pomimo zbliżonych pasji i fascynacji artystycznych, obaj artyści opanowali odmienne środki ekspresji i wypracowali własny unikalny styl. Obrazowanie natury, zwłaszcza uwielbianych przez obu, ziół, kwiatów - tych polnych oraz tych z wiejskich ogrodów - było częstym, wspólnym motywem pojawiającym się w ich twórczości.

I ten motyw też dominował podczas czwartkowych (07.12.2023) warsztatów, które przeprowadziła konińska malarka Ewa Gaj artworks. Uczestnicy, inspirując się doświadczeniami m.in. z prowadzenia własnych ogródków czy działek, przenosili je na papier lub płótno. Pod egidą Pani Ewy pogłębiali swoje umiejętności plastyczne w zakresie kompozycji, technik malarskich, sposobów nakładania i mieszania farb, jak również wiedzę o tych dwóch fascynujących artystach.

O nich, jak również o innych artystach, o których wiedzę warto poszerzyć, sięgając do naszych bibliotecznych zasobów, opowiadała przed zajęciami Renata Wojciechowska bibliotekarka z Wypożyczalni Głównej i animatorka grupy LABORATORIUM DOJRZAŁOŚCI 2.

Fot. Jolanta Kaczyńska, Ewa Gaj, Emilia Guźnik.

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach LABORATORIUM DOJRZAŁOŚCI 2 i BEZPIECZNY SENIOR.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.