Mała Książka - Wielki Człowiek w akcji.

Opublikowano: 23.10.2020

Instytut Książki wraz z Bibliotekami zapraszają do udziału przedszkolaków i ich rodziców w akcji Mała Książka-Wielki Człowiek. Akcja ta ma na celu zachęcić rodziców, by wraz ze swoimi pociechami korzystały z zasobów biblioteki.

Codzienne wspólne głośne czytanie dziecku, buduje między dzieckiem a rodzicem mocą więź. Razem mogą przeżywać przygody literackich bohaterów. Poprzez treści zawarte w książkach, dziecko uczy odróżnić dobro od zła, co w następstwie idzie, dziecko potrafi zastanowić się nad konsekwencjami swoich słów i czynów.

W Filii „Chorzeń” lista Wielkich Czytelników powoli rośnie. Mała Zosia chce poznawać odpowiedzi na wiele trudnych pyta i ciekawa jest świata, wypożycza więc książki z serii Ciekawe, dlaczego..., Maja natomiast zafascynowana jest przygodami Tupcia Chrupcia, Agatka swoje zainteresowanie skierowała na książki przyrodnicze, chce także sprawdzić czy potwory mają zęby. Lena - fanka Barbie - wybrała wesołe wierszyki z kolorowymi ilustracjami, najmłodsza trzyletnia Zuzia wypożyczyła sobie książki o czarodziejach, a nasz milusiński Adaś polubił bohatera książek Glen Keane - Adasia Szopę, Mateuszowi natomiast przypadła do gusta książka Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, ciekawe czy Mateusza skarpetki też robią takie psikusy i znikają podczas prania? Zapytamy, jak odniesie książkę do biblioteki.

Filia „Chorzeń” zachęca rodziców, by wzięli udział w tej kampanii. Każde dziecko otrzymuje Wyprawkę Czytelnika w której między innymi jest książka z ciekawymi opowiadaniami i wierszami znanych autorów książek dla dzieci. Akcja ta uczy także dzieci samodzielnego korzystania ze zbiorów biblioteki, dziecko samo dokonuje wyboru książki, samo nakleja na Kartę Małego Czytelnika naklejkę wybraną przez siebie. Mały Czytelnik przy kolejnej wizycie w bibliotece jest już ośmielone i potrafi zapytać o książki z ulubionymi swoimi bohaterami.

Reasumując, czytanie chroni dzieci przed uzależnieniem od telewizji, komputerów i smartfonów, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych czasach. Dlatego apel dla rodziców, zadbaj o dobry rozwój swojego dziecka, zadbaj o jego dobry sen i codziennie wieczorem wyłącz to, co pobudza dziecko, a włącz czytanie, które sprzyja wyciszeniu.