Julian Tuwim. Wspomnienie.

ul. Dworcowa 13
Konin
  Wystawy

Julian Tuwim to nie tylko jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, ale też prozaik, satyryk, tłumacz, autor wodewili, librett operetkowych i piosenek.

Tuwim doświadczył w życiu miłości i sławy, ale też odrzucenia i choroby.

O tych doświadczeniach poety „opowiada” wystawa zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zofii Urbanowskiej w Koninie w 70. rocznicę jego śmierci.

Znajdują się tu między innymi materiały dotyczące :

• jego ziemskiej wędrówki
  • niełatwej polsko-żydowskiej tożsamości (wśród nich jeden z piękniejszych wierszy chrześcijańskich „Chrystusie…” napisany przez Polaka – Żyda)
  • twórczości (ze szczególnym uwzględnieniem dzieła życia, poematu „Kwiaty polskie”, napisanego z tęsknoty za krajem)
  •  wciąż pamiętanych wierszy naszego dzieciństwa : „Lokomotywa”, „Okulary”, Rzepka” czy „Słoń Trąbalski”.
  • Szczególnej uwadze polecamy dział zatytułowany „Tuwim wyśpiewany” gdzie wyeksponowano płyty z przebojami z tekstem Juliana Tuwima :
  • Hanki Ordonówny „Miłość ci wszystko wybaczy”
  • Mieczysława Fogga „Co nam zostało z tych lat”
  • Czesława Niemena „Wspomnienie”
  • Ewy Demarczyk „Grande Valse Brillante” i „Tomaszów”.

Do obejrzenia wystawy zapraszamy na piętro przy Czytelni, do 16.02.2024 r., w godzinach pracy biblioteki.