Powstanie kościuszkowskie 1794 i jego Naczelnik

Czytelnia MBP w Koninie
ul. Dworcowa 13
Konin
  Wstęp wolny. Wystawę można zwiedzać w godzinach pracy Biblioteki.
  Wystawy

W tym roku mija 230 lat od powstania kościuszkowskiego 1794 r., zwanego także insurekcją kościuszkowską, które było ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej przed całkowitym upadkiem. Aby przypomnieć to jedyne narodowe powstanie w historii Polski, które otrzymało imię swego bohatera, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie zorganizowała wystawę „Powstanie kościuszkowskie 1794 i jego Naczelnik”.

Na wystawie zostały wyeksponowane ważniejsze wydarzenia tego ośmiomiesięcznego zrywu patriotycznego, które objęło swym zasięgiem wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego.

Wśród prezentowanych zwycięstw i klęsk, w sposób szczególny zwraca uwagę „Dramat decyzji” Tadeusza Kościuszki. Po klęsce pod Maciejowicami, z czterokrotnie liczniejszymi oddziałami rosyjskimi (10 października 1794 r.), ranny Kościuszko został wzięty do carskiej niewoli, w której przebywał przez 2 lata. Aby uwolnić siebie i trzymanych w rosyjskiej niewoli Polaków, których liczbę szacuje się na 20 tysięcy, Naczelnik powstania złożył wiernopoddańczą przysięgę, w której zobowiązał się do wierności i posłuszeństwa wobec Pawła I, cara Rosji. Przekleństwo wymuszonej przysięgi odczuł w całej pełni. Nie mógł objąć przywództwa nad legionistami polskimi czekającymi w gotowości do czynu. Nie mógł pracować dla dobra ukochanej Ojczyzny, dla której wszystko poświęcił. Musiał jako człowiek prywatny jechać w dalekie kraje…

Mimo tej dramatycznej decyzji, jeszcze za życia był uznawany za symbol walki o niepodległość i traktowany jak bohater narodowy.

Do zapoznania się z tragicznymi, ale i krzepiącymi wydarzeniami (historia „Panoramy Racławickiej”) powstania kościuszkowskiego zapraszamy do biblioteki, na I piętro przy Czytelni, w godzinach pracy biblioteki. Wystawa czynna do 7 maja.