2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Opublikowano: 05.07.2022

wystawa lukasiewicz ignacy starowkaW Filii „Starówka” upamiętniliśmy wybitnego polskiego wynalazcę i odkrywcę Ignacego Łukasiewicza. W 200 rocznice urodzin w uznaniu jego zasług rok 2022 ogłoszony został rokiem Łukasiewicza.

Ignacy Łukasiewicz był wynalazcą lampy naftowej, twórcą przemysłu naftowego, rewolucjonistą, działaczem niepodległościowym i człowiekiem o wielkim sercu.
Łukasiewicz jako pierwszy, wraz z Janem Zehem, opracował metodę otrzymywania nafty. W Ulszowicach pod Jasłem wybudował rafinerię, która miała oczyszczać wydobywany w Bobrówce surowiec. Był typowym idealistą. Nie dążył do zdobycia wielkiego majątku, ale oczekiwał, że jego działania przyczynią się do rozwoju górnictwa i rodzinnego przemysłu ropy naftowej.

Ignacy Łukasiewicz jest często przedstawiany na portretach z lampą naftową, wynalazek ten miał ogromne znaczenie. Nafta okazała się produktem o wiele tańszym od stosowanego jedynie w wielkich miastach oświetlenia gazowego. Była dostępna nawet dla ubogich chłopów galicyjskich. Dlatego wynalezienie lampy naftowej, było prawdziwa rewolucją. Łukasiewicz sam nie starał się o patent, który mógł zarejestrować jako pierwszy i czerpać z niego dochody. Zamiast tego obserwował pochód swojego wynalazku z satysfakcją i radością.

Filia „Starówka” upamiętniła Ignacego Łukasiewicza prezentując dostępne w bibliotece publikacje na jego temat. Zapraszamy do bliższego poznania niezwykłego „Szejka z Galicji”.

{galeria}{/galeria}