„Legenda o Skarbniku” – teatrzyk kamishibai dla przedszkolaków

Opublikowano: 17.03.2017

Dla dzieci z Przedszkola Wojtusiowa Izba, Filia „Siódemka” przygotowała niespodziankę w postaci teatrzyku kamishibai, a w nim Legendę o Skarbniku.

Po raz pierwszy dzieci przyszły do naszej biblioteki i nigdy nie miały styczności z tego typu teatrem. Zabawa integracyjna, którą rozpoczęliśmy spotkanie pozwoliła się nam bliżej poznać, nasze imiona, zainteresowania i to, co lubimy najbardziej.

Kiedy już maluchy nagadały się do woli, a mogłyby to robić przez wiele godzin, usiadły przed drewnianą skrzyneczką i zaintrygowane, ale również zainteresowane historią Jorgusia z Legendy o Skarbniku, słuchały jej z zapartym tchem.

Chociaż trudno dzisiaj przedszkolakom wyobrazić sobie, jak wyglądało życie mieszkańców Śląska sto lat temu oraz chłopca z biednej, wielodzietnej rodziny, który mimo młodego wieku podjął trudną pracę w kopalni, by zarobić pieniądze dla swojej mamy i rodzeństwa. Starały się zrozumieć jego sytuację, podziwiały za odwagę i determinację. Cieszyły się razem z nim, że znalazł się ktoś, kto pomógł mu spełnić warunek postawiony przez sztygara.

Skarbnik, kopalniany dobry duch, bo o nim mowa, bohater śląskiej legendy, od wieków pomaga górnikom będącym w potrzebie lub niebezpieczeństwie.

Legenda o Skarbniku przedstawiona w formie kamishibai nie tylko pozwoliła przedszkolakom zapoznać się z legendą związaną ze Śląskiem. Poruszyła ważne dla nas zagadnienia, ukazała wartości, jakimi są: uczciwość, odpowiedzialność, rodzina.

There are no images in the gallery.