„Przedziwna historia o koziołkach poznańskich"

Opublikowano: 11.05.2017

Poznań to jedno z najstarszych i największych polskich miast, jest stolicą Wielkopolski. W przeszłości pełnił funkcję siedziby władców Polski. Obecnie miasto to jest dużym ośrodkiem gospodarczym, akademickim, naukowym i kulturalnym.

O dziejach Poznania - jak każdego starego miasta - opowiadają kroniki historyczne, podania i legendy.

Działo się to roku pańskiego 1551, za panowania wielce miłościwego króla Zygmunta Augusta... tak zaczyna się jedna z legend związanych ze starym grodem, którym był dawniej Poznań.

Przeczytaliśmy ją naszym małym gościom, którzy odwiedzili Filię „Siódemka” w środę dziesiątego maja.

W bardzo ciekawy sposób Stanisław Świrko przedstawia Przedziwną historię o koziołkach poznańskich, związaną z poznańskim ratuszem, najpiękniejszym renesansowym zabytkiem w Polsce. To właśnie z wieży ratusza miejskiego, codziennie o godzinie dwunastej, jest odgrywany na trąbce hejnał Poznania oraz wyglądają trykające się koziołki, co mieliśmy okazję zobaczyć na krótkim filmie. A prezentacja multimedialna przybliżyła nam atrakcyjne historycznie i architektonicznie budowle:

• ratusz,
  • Stary Browar,
  • kolegiatę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy,
  • Arkadię,
  • Zamek Cesarki,
  • bazylikę archikatedralną,
  • Collegium Stomatologiczne i inne.

Zabawy ruchowe oraz wykonanie z kolorowego papieru ratusza poznańskiego wraz z koziołkami uświetniły nasze dzisiejsze spotkanie z dziećmi z Przedszkola Pentliczek.

There are no images in the gallery.