Akcja Żonkile w Filii "Łężyn"

Opublikowano: 23.04.2024

19 kwietnia 2024 r. z okazji 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, odbyły się warsztaty z sympatykami filii. Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile organizowana jest od 2013 roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ma ona na celu szerzenie wiedzy na temat powstania, a żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci wydarzeń kwietniowych.

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ – to hasło Akcji, które widniało w naszej bibliotece podczas piątkowych warsztatów. Przy kawie i słodkim poczęstunku wykonano mnóstwo papierowych żonkili, które już 22 kwietnia zostaną wykorzystane na zajęciach z dziećmi, podczas spotkania edukacyjnego.

Bibliotekę odwiedziła uczennica z klasy 5. która z panią z biblioteki wykonała żonkila długopisem 3D. Warsztatom towarzyszyła wystawka książek, materiały o powstaniu, z którymi uczestnicy zapoznali się, a następnie wywiązała się rozmowa o minionych przykrych wydarzeniach w getcie warszawskim. Nie pominięto tu tak ważnej postaci jaką był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Na zakończenie odbyła się projekcja filmu na motywach książki Hanny Krall „Zdążyć przed panem Bogiem”. Film zaczerpnięto ze strony polin.pl.