Konińska Jesień Poetycka 2

O projekcie
Druga Konińska Jesień Poetycka to 2-dniowe święto poezji, jej twórców i odbiorców. Po raz kolejny wpisana została w kalendarz imprez kulturalnych Konina. Projekt uzupełni ofertę kulturalną miasta o wydarzenie o charakterze literackim. Niekomercyjne i ogólnodostępne umożliwi wszystkim zainteresowanym udział w konkursach poetyckich, skierowanych do polskich i ukraińskich twórców, w warsztatach, wystawach, spotkaniach muzycznych i autorskich.
Inicjatywa pozwoli zaistnieć nowym, nieznanym poetom. Podniesie kompetencje literackie i czytelnicze uczestników i odbiorców II Konińskiej Jesieni Poetyckiej. Jej program oraz wszystkie działania sprzyjać będą rozwijaniu i poszerzaniu zainteresowań. Osiągnięty zostanie cel projektu: szeroko rozumiana promocja poezji, wyzwalanie aktywności twórczej, edukacja literacka i wspieranie talentów. Umożliwi to różnorodność wydarzeń kulturalnych i bezpośredni kontakt uczestników z wybitnymi twórcami poezji i artystami.
Działania w ramach II Konińskiej Jesieni Poetyckiej pozwolą na prezentację poezji w niekonwencjonalnej formie. W projekt wpisana jest 43. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Milowy Słup” oraz 2. edycja Poetyckiego Konkursu „Milowy Słup – Razem” Konin 2023.
2 października 2023 roku opublikowana zostanie alfabetyczna lista laureatów konkursów.
Z przyczyn od nas niezależnych alfabetyczna lista laureatów zostanie opublikowana 3 października 2023 r.
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.
Program
20 października 2023
- godz. 12.00-15.00
Poezja prozą, proza poetycka. Jak pisać między gatunkami?
Punktem wyjścia do warsztatów będzie sporządzona przez Jakuba Kornhausera antologia polskiego poematu prozą Równo z prawej. Wspólnie zastanowimy się nad fenomenem tekstów na pograniczu rodzajów i gatunków, które rozsadzają ramy literatury - bajki, zapiski, noty, anegdotki, mini-traktaty, montaże i scenki, wpisy z blogów i mediów społecznościowych. Co sprawia, że poeci chcą tworzyć krótkie na kilka zdań teksty ciągiem niczym proza i dalej nazywać je wierszem? Albo dlaczego prozaicy operują drobną formą, fragmentem lub wycinkiem, zamykają opowiadania w paru linijkach?
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (15 osób) obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy lub telefonicznie: 63 242 74 60
Jeśli mimo zapisu nie będą Państwo mogli wziąć udziału w spotkaniu, bardzo prosimy o poinformowanie nas o tym.
W razie pytań zachęcamy do kontaktu:
Miejsce: MBP w Koninie, ul. Dworcowa 13 (obowiązują zapisy - max. 15 osób)
- godz. 17.00
Bereniki Żeworonek A smutek piwne miał oczy
Macieja Górskiego Spuścizna
Berenika Żeworonek
Od zawsze starała się wyrażać siebie i swoje emocje w sposób artystyczny – pisząc lub malując, a także grając na scenie teatralnej. Życie jest dla niej sztuką i stara się ją zauważać nawet w najdrobniejszych szczegółach, zwłaszcza takich, które na co dzień nam umykają.
Cechy, które przepełniają jej twórczość, to wrażliwość i tajemniczość, zmieszane z odrobiną dziecięcej nieśmiałości. Chętnie nazwałaby się niespełnioną artystką, ale właśnie spełnia się jedno z jej twórczych marzeń. Uczestniczka ubiegłorocznych warsztatów pisarskich zorganizowanych przez MBP w Koninie.
Maciej Górski
Młody poeta urodzony w Koninie. Indywidualista, który wierszami wyraża i tłumaczy swoje emocje, przeżycia czy poglądy. Jest zainteresowany sztuką, filozofią i poznawaniem świata od najmłodszych lat. Pasjonuje się również muzyką, co zainspirowało go do pisania tekstów, które w przyszłości planuje wykorzystać. Uczestnik ubiegłorocznych warsztatów pisarskich zorganizowanych przez MBP w Koninie.
Miejsce: MBP w Koninie, ul. Dworcowa 13 (wstęp wolny)
Spotkaniu towarzyszy wystawa Podróż sentymentalna – fotograficzne wspomnienie o konińskich poetach
21 października 2023
- godz. 14.45
Pomysł na Ławeczkę poetów zrodził się podczas promocji tomiku wierszy Bogusława Janiszewskiego, wydanego w ramach Konińskiej Jesieni Poetyckiej 2022 roku. Ławeczka stanie u zbiegu dwóch ulic: Dworcowej i Poznańskiej ku czci konińskich poetów, żyjących i tych, których nie ma już wśród nas. Przed laty spotykali się w tym właśnie miejscu, by prowadzić nie tylko intelektualne dysputy. Ławeczka poetów będzie przywoływała wspomnienia i nie pozwoli zapomnieć o konińskich twórcach poezji.
Miejsce: Skwer u zbiegu ulic: Dworcowej i Poznańskiej
- godz. 16.00
W programie:
- ogłoszenie wyników konkursów,
- wręczenie nagród,
- występ poetycko-muzyczny Łukasza „Komara” Muszyńskiego
Miejsce: CKiS-DK „Oskard” – Klubokawiarnia NOT (wstęp wolny).
Celem konkursów jest:
- promocja twórczości poetyckiej,
- rozwijanie i wspieranie aktywności twórczej,
- ujawnienie talentów,
- opublikowanie wierszy nagrodzonych i wyróżnionych.
Ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej Gali, którą uświetni występ poetycko-muzyczny Łukasza „Komara” Muszyńskiego