Noc Świętojańska jak za dawnych lat

Opublikowano: 26.06.2023

Okazuje się, że z naszą biblioteką czytać można również nad jeziorem.Tym razem działo się to podczas Nocy Świętojańskiej na plaży przy osiedlu Cukrovnia.Wśród innych stoisk, które także miały swoją ofertę podczas tego wydarzenia, nasze przyciągnęło rzeszę fanów książek. Można było je czytać, oglądać i słuchać.

Malowniczo położone miejsce, tuż przy jeziorze, sprzyjało zainteresowaniu książkami i siadaniu na rozłożonych kocykach. Wśród książek dla najmłodszych znalazły się podania i legendy polskie, np. o Popielu, złotej kaczce, Twardowskim, poznańskich koziołkach, a dla dorosłych „Słowiana” Janiny Wenedy, książki opisujące zwyczaje i obrzędy ludowe. Oczywiście także i takie dotyczące Nocy Kupały, puszczania wianków, zbierania ziół, ale i różnych gusłach, w które wierzono w dawnej Polsce. Czytano bajki, wiersze o lecie, „Lokomotywę” Juliana Tuwima, przy której dzieciaki bawiły się przednio.

Inną z ofert naszej biblioteki było zaplatanie kolorowych warkoczyków i wykonywanie tatuaży, oczywiście zmywalnych, do których ustawiała się kolejka chętnych. Międzypokoleniowy piknik na plaży przy osiedlu Cukrovnia odbył się dzięki społeczności Łężyna i szerokiemu gronu współorganizatorów.