Filia „Łężyn” zachęca do czytania dzieciom

Opublikowano: 02.04.2020

Okładka książki "Baśnie i legendy. Najpiękniejsze opowieści".Co roku, 2 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto obchodzone jest w dzień urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Pisarz jest autorem baśni takich jak choćby Królowa śniegu, Brzydkie kaczątko, Księżniczka na ziarnku grochu, Nowe szaty cesarza, Calineczka, Pasterka i kominiarczyk, Słowik, Dzikie łabędzie, Mała syrenka.

Święto zostało uchwalone w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę do spraw Książek dla Młodych Ludzi IBBY.

Od 2001 roku w Polsce odbywa się związana z tym dniem Akcja Cała Polska Czyta Dzieciom. W tym roku obchodów tego Dnia nie możemy przeprowadzać w bibliotekach, ale zachęcamy rodziców do czytania swoim pociechom, ale i dzieci do samodzielnego czytania. Oczywiście nie tylko 2 kwietnia, ale codziennie.

Zalet czytania jest wiele, choćby poszerzanie wiedzy i słownictwa. Książki pobudzają kreatywność dzieci, dlatego warto po przeczytaniu wykonać pracę plastyczną, na przykład ilustrację do bajki. Wspólne czytanie daje możliwość do dyskusji, stawiania pytań. W obecnym czasie, gdy większość czasu musimy spędzać w domach tym bardziej staje się to możliwe, a może stanie się już dalszym nawykiem.

Proponujemy po sięgnięcie z półki baśni Andersena, a jeśli nie mamy, to innej książki dla najmłodszych i zachęcamy do wspólnego spędzenia czasu przy najlepszym przyjacielu.

Do treści niektórych książek można sięgnąć korzystając z zakładki wolne lektury, znajdującej się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Życzymy miłych wrażeń z książką.