Podsumowanie inicjatywy oddolnej "Spotkania seniora z kulturą"

Opublikowano: 10.11.2023

8 listopada 2023 r. spotkaliśmy się z Paniami Barbarą Mulnik prezes Stowarzyszenia „Drużba Konin. Razem możemy więcej” oraz Hanną Wojdak by podsumować realizację inicjatywy oddolnej „Spotkania seniora z kulturą”.

Dyrektor MBP w Koninie Damian Kruczkowski oraz koordynatorka projektu BLISKOteka Emilia Guźnik podziękowali autorkom inicjatywy Pani prezes Barbarze Mulnik Basia i Hannie Wojdak oraz członkom Stowarzyszenia „Drużba Konin. Razem możemy więcej” za nieoceniony wkład i determinację w zakresie zgłoszenia i realizacji kulturalnej inicjatywy pt. Spotkania seniora z kulturą w ramach projektu BLISKOteka MBP w Koninie z programu BLISKO.

Dzięki inicjatywie seniorzy i młodzi ludzie mieli okazję odkrywać nowe sfery kultury, rozwijać swoje pasje i czerpać radość ze wspólnych spotkań.
Podczas spotkania rozmawialiśmy również na temat naszej współpracy w 2024 roku. Już teraz wiemy, że razem możemy więcej.
Dziękujemy za miłą i twórczą współpracę.

Podsumowanie inicjatywy oddolnej Spotkania Zeniora z kulturą.

Czas realizacji inicjatywy: 1.03 2023 r. do 25.10.2023 r.
Przedsięwzięcie skierowane było do grupy osób dorosłych, powyżej 60 roku życia oraz do grupy młodzieży 15-19 lat.
Cele: zainteresowanie tych grup społecznych literaturą , jako odbiorcę, czytelnika, zachęcenie seniorów do twórczego pisania,
integrację środowiska najstarszej grupy społecznej oraz integrację międzypokoleniową, łączenie poprzez aktywność społeczno-artystyczno-literacką. I co najważniejsze - założone cele zostały osiągnięte!

W ramach kulturalnej inicjatywy oddolnej stowarzyszenie zrealizowało następujące wydarzenia:

• kwiecień-maj 2023 r. – ogłoszenie i przyjmowanie zgłoszeń do konkursu literackiego dla seniorów pt. „Przestrzenie Słowa”,
  • 31.05.2023 r. i 13.09.2023 - spotkania literackie pt. „Cztery pory roku w poezji Danuty Olczak”,
  • 31.05.2023 r. - rozstrzygnięcie I Konkursu Literackiego dla Seniorów „Przestrzenie słowa”,
  • 4-6.09.2023 r. - międzypokoleniowe warsztaty wokalno-literackie,
  • 5.10.2023 r. - Koncert piosenki literackiej i poezji śpiewanej „ŚPIEW DUSZY” w wykonaniu zespołu „Jutrzenka”. Ponadto, wystąpili soliści zespołu: Maria Sarna, Barbara Mulnik i Janusz Piechocki. Przedstawicielką młodego pokolenia była Marysia Nowicka uczennica konińskiego technikum. Był też mini recital Sławomira Kaliszewskiego, który zaprezentował kilka piosenek swojego autorstwa,
  • 25.10.2023 r. - koncert poezji śpiewanej „Z Mickiewiczem Nad Niemnem” w wykonaniu Kuby Michalskiego, który był jednocześnie autorem muzyki i wykonawcą piosenek z wierszami Adama Mickiewicza. W programie m.in.: Inwokacja do „Pana Tadeusza”, „Stepy Akermańskie”, „Alpuhara”, „Powrót taty”, „To lubię”, „Lilije” i „Trzech Budrysów”. W uzupełnieniu usłyszeliśmy kilka utworów innych poetów, a także sporo informacji i ciekawostek o Adamie Mickiewiczu. Kuba Michalski komponuje muzykę do wierszy znanych poetów i do własnych tekstów. Występuje również z interpretacjami piosenek Leonarda Cohena i Jacka Kaczmarskiego.

Spotkanie i podsumowanie inicjatywy było częścią projektu "BLISKOteka" MBP w Koninie w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Spotkanie podsumowujące inicjatywę oddolną "Spotkania Seniora z kulturą". Fot. MBP w Koninie