Eben-Ezer, co znaczy: dotąd pomagał nam Pan

Opublikowano: 25.08.2023

Dzisiaj w samo południe w MBP w Koninie osoby zgromadzone w sali konferencyjnej mogły wysłuchać prelekcji ks. Waldemar Wunsz, proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburska w Koninie pt. "100 lat Diakonatu Żeńskiego Eben-Ezer w Dzięgielowie".

Ks. Wunsz opowiedział o historii służby żeńskiej w kościele luterańskim, od początków, przez czasy świetności i prężnego rozwoju, aż do czasów współczesnych. Wyjaśnił kim są diakonisy i wyłożył etymologię określenia diakonisa = służebnica Pańska. Mówił również o tym, że diakonisy, to nie ewangelickie zakonnice, chociaż często za takie są brane. Szczególnie zaznaczył rolę s. Danuty Wandy Gerke, która urodziła się w Słupcy, a wychowywała w Koninie i Łodzi. Rodzina Gerke miała swoje domy i biznesy zarówno w Słupcy, jak i w Koninie, stąd wspomnienie postaci s. Danuty, wieloletniej Przełożonej Diakonatu, właśnie w konińskiej książnicy. Słuchaczki i słuchacze mogli usłyszeć o jej życiu, pracy, poświęceniu i oddaniu bliźnim. Ks. Waldemar podkreślił również, że nie pochodzenie określa człowieka, a czyny, których dokonuje i którymi daje świadectwo o swoim człowieczeństwie.

Następnie wszyscy udali się na Galerię nad książkami, gdzie dyrektor MBP i ks. Waldemar Wunsz otworzyli wystawę poświęconą Matce Przełożonej.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki, do czego serdecznie zachęcamy.