Podsumowanie zadania BLISKOteka za 2022 rok

Opublikowano: 14.11.2022

W czwartek 10 listopada odbyło się spotkanie podczas którego  podsumowano działania w ramach zadania BLISKOteka w 2022 roku z projektu Narodowego Centrum Kultury – BLISKO. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie otrzymała dofinansowanie na realizację działań w ramach zadania BLISKOteka na lata 2022-2023.

O realizacji projektu w konińskiej książnicy mówił Damian Kruczkowski, dyrektor MBP w Koninie oraz Emilia Guźnik koordynatorka zadania.

Dzięki dwutorowemu przebiegowi zadania bibliotekarze oraz Partnerzy mogli uczestniczyć w szkoleniach i warsztatach podnoszących kompetencje z zakresu komunikacji wizerunkowej, bibliotece jako „trzecim miejscu”, diagnozowania potrzeb użytkowników i nie użytkowników bibliotek, prowadzeniu kreatywnych działań i zajęć teatralnych w bibliotece, popkulturowych nawiązaniach literackich, Millenialsach i pokoleniu XYZ w bibliotece, literaturze ukraińskiej tłumaczonej na język polski. Mieliśmy okazję poznać podstawy Polskiego języka Migowego. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjazdach studyjnych, m.in. do bibliotek w Gdańsku i Sopocie.

Dzięki projektowi mieliśmy możliwość organizowania spotkań z wieloma autorami książek. Prowadziliśmy działania aktywizujące czytelnictwo w pięciu obszarach: „Biblioteczne kulinaria”, „Biblioteczne ogrodowisko”, „Wymienialnia książek”, „BLISKOteka na Bulwarze”, „Pisanie jest trendy”.

Dzięki projektowi mogliśmy przeprowadzić diagnozę i opracować raport, wydać e-booka „BLISKO i smacznie w bibliotece” oraz wydać publikację powarsztatową pt. „Pisanie jest trendy”, która trafi do autorów tekstów, czytelników i użytkowników MBP w Koninie, bibliotek oraz mieszkańców Konina i powiatu konińskiego, w ostatnim dniu zadania, czyli 15 listopada 2022 r.

Pogram BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury jest realizowany jest w ramach Priorytetu 4. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) na lata 2021-2025.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.