Konin dawniej i dziś w Filii "Siódemka"

Opublikowano: 20.11.2018

Dlaczego historia naszego miasta jest tak ciekawa? Bo sięga daleko w przeszłość? Bo uwieczniona na starych dokumentach, fotografiach, pocztówkach, budynkach i w pamięci rodzi naszą fascynację?

Prezentacja starych i nowych fotografii  pozwoliła uczniom  trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie porównać i skonfrontować wygląd i życie miasta oraz jego mieszkańców dawniej i dziś. Trudno ośmiolatkowi wyobrazić sobie miasto bez prądu, bieżącej wody, samochodów czy  wieżowców. Za to z zamkiem, drewnianymi domami, kościołem i ratuszem. A później z brukowanymi uliczkami, kamieniczkami, mieszkańcami niosącymi wodę z pobliskiej pompy lub jadących drabiniastymi wozami. To nie ten Konin, który znają, bo dzisiaj wygląda inaczej, szczególnie jego nowsza, prawobrzeżna część. Starsza, lewobrzeżna ciekawsza jest pod względem architektonicznym, z 200-letnimi budynkami, ze względu na park, mosty, które je łączą.

Trzecioklasiści znają swoje miasto. Rozpoznają miejsca ze zdjęć oraz  z obrazów pani Teodozji Matysiak. Podsumowaniem naszej lekcji było zaprojektowanie i wykonanie pocztówki przedstawiającej Konin. Z zadaniem uczniowie poradzili sobie wspaniale.